Przede wszystkim – zdolność?
Jeżeli chcemy nabyć mieszkanie za pomocą kredytu, powinniśmy sprawdzić nasze możliwości finansowe. Krok pierwszy to weryfikacja, jaką kwotę oszczędności jesteśmy w stanie przeznaczyć na zakup mieszkania, jego ewentualny remont i wykończenie. Krok drugi, to analiza naszego codziennego budżetu. Podsumujmy nasze przychody i wydatki, a następnie na spokojnie zastanówmy się, jaką kwotę możemy przeznaczyć co miesiąc na ratę kredytu bez szkody dla portfela.
Warto w tym momencie skorzystać z porady doradcy finansowego, który sprawdzi naszą zdolność kredytową w oparciu o oferty różnych banków. Kiedy już będziemy wiedzieli, w którym banku mamy największą zdolność i jak wyglądają miesięczne raty, możemy przystąpić do szukania naszego przyszłego mieszkania.
Jaka nieruchomość nas interesuje?
Rynek oferuje ogromy przekrój ofert. W naszych poszukiwaniach warto określić, co jest dla nas największym priorytetem – dostępność do infrastruktury centrum miasta, czy spokój obrzeży. Małe mieszkanie, do którego wracasz jedynie na nocleg, czy duży dom będący ostoją dla całej rodziny. Postaraj się określić przybliżony metraż, liczbę i rodzaj potrzebnych pomieszczeń.
Uwzględnij przyszłe plany dotyczące np. założenia rodziny lub zmiany pracy. Na poszukiwania wybierz się z notesem i aparatem, aby na spokojnie po zakończeniu poszukiwań móc porównać poszczególne lokale i wybrać najodpowiedniejszą ofertę. Nie zapomnij o zebraniu opinii o sąsiedztwie i o samym sprzedawcy mieszkania. Możesz w tym celu wykorzystać fora internetowe. Sprawdź, co o swojej okolicy sądzą sami mieszkańcy – pozwoli to uniknąć potencjalnych rozczarowań i błędów.
Ile masz czasu?
Zastanów się, kiedy będziesz potrzebować mieszkania. Jeżeli w najbliższym czasie planujesz powiększenie rodziny – raczej nie ma sensu szukać inwestycji na etapie „dziury w ziemi”. Jeżeli jednak dysponujesz czasem, możesz adaptować mieszkanie na etapie budowy pod kątem swoich przyszłych potrzeb.
Która oferta jest najlepsza?
W zależności od sumy środków, jakie chcemy wnieść do transakcji, kwoty kredytu lub innych warunków poszczególne banki będą oferowały nam różne marże. Kredyt hipoteczny jest inwestycją na lata, nawet niewielka różnica w oprocentowaniu może urosnąć do całkiem sporej kwoty. Dlatego warto na spokojnie porównać poszczególne oferty.
Doradcy współpracują ze wszystkimi bankami uczestniczącymi w programie MDM, posiadają kompleksowe porównanie ofert i pomogą dobrać kredyt do indywidualnych warunków. Dodatkowo – pomoc takiego doradcy jest bezpłatna. Po upewnieniu się, która oferta jest dla nas najlepsza, pozostaje nam złożyć wniosek o kredyt z dofinansowaniem w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych”.
Źródło: http://mieszkaniedlamlodych.com