To jeszcze nie koniec podwyżek cen nieruchomości!

Zeszły rok na Krakowskim rynku nieruchomości przyniósł nieoczekiwane zyski głównie dla deweloperów których klienci chętnie korzystali z kredytów 2%. Olbrzymia sprzedaż mieszkań na rynku pierwotnym ale i wtórym doprowadziła do wzrostu cen mieszkań w Krakowie aż o 31% co przyznaje miastu Królów pierwsze miejsce w rankingu najdroższych mieszkań w Polsce.

Zdawać by się mogło, że po fali klientów zainteresowanych zakupem, rynek czeka pewna stabilizacja która pozwoli na pewniejsze inwestycje w 2024r., - nic bardziej mylnego. W perspektywie najbliższych miesięcy ruszy program Mieszkanie na Start, który co prawda ma wiele podobieństw do wcześniejszego programu ale zakłada również dodatkowe ograniczenia jak kryteria dochodowe, wieku czy ilości osób w gospodarstwie domowym. Na tym programie mają skorzystać głównie młodzi ludzie oraz rodziny z dziećmi. Banki deklarują dużą elastyczność w zakresie doboru kredytowania w momencie kiedy potencjalny klient przekraczać będzie w niewielkim stopniu kryterium dochodowe czy wiekowe. Jak to będzie funkcjonowało w praktyce ? Zobaczymy.

Nowym program kredytowy, za pewne będzie miał wpływ na ceny wszystkich dostępnych nieruchomości w Krakowie niezależnie od tego czy spełniają one założenia rządowego programu. Czego więc możemy się spodziewać ? Kolejnych wzrostów cen, które zablokują nabycie nieruchomości klientom niepodlegającym pod dofinansowania. To będzie miało bezpośredni wpływ na rynek wynajmów, wiele osób chcąc poprawić swoje warunki mieszkaniowe zdecyduje się na wynajem większego mieszkania zamiast na jego zakup. Efekt będzie jeden, w drugiej połowie roku zarówno ceny sprzedażowe jak i stawki najmu poszybują do góry.